Redukce váhy

Samozřejmostí je:

 Předpokladem pro úspěšnou léčbu je především dostatečná motivace pacienta. Motivace musí být dostatečně silná nejen proto, aby pacient s dietou začal, ale aby byl schopen ji i dlouhodobě dodržovat.

 

Přípravná fáze léčby obezity

 

Vlastní léčba obezity

Po zvážení zdravotních rizik je pacientovi nabídnutý možný postup. Pacient předloží lékaři svůj současný jídelníček, nutný ke zhodnocení dosavadních stravovacích návyků.

Pokud pacient nemá žádná limitující onemocnění, volí si ze dvou možností, jak zahájit svůj redukční režim.

V případě potřeby je také možné pacientům předepsat anorektika a antiobezitika (léky na omezení hladu a chuti k jídlu a na usnadnění hubnutí), které jsou vázané na lékařský předpis a nejsou volně prodejné,  např. Adipex retard, Mysimba, Saxenda, Xenical.

 • 1

  Režim z kuchyňského jídla

  Pacient obdrží od lékaře individuální dietní plán. Je provedena hodinová edukace pacienta, a na závěr si pacient zkusí sám složit jídelníček. Po 14 dnech pak dochází na kontroly, jídelníček se dále upravuje a rozšiřuje. Obvyklý váhový úbytek očekáváme 1 kg/týden.

 • 2

  Režim s použitím speciálních dietetik

  Pokud si pacient zvolí tento režim, ve spolupráci s lékařem a dle chuťových preferencí pacienta je sestaven na týden dietní plán s použitím dietetik (Guareta, DietLine). Po týdnu dietního režimu se pacient rozhoduje o celkové době trvání této diety. Nejkratší možný režim je však 10 dnů, obvykle doporučujeme 15 dní, nejdelší režim je 3 týdny. Obvyklý váhový úbytek očekáváme 0,4 - 0,5 kg/den, což odpovídá 3 kg/týden. Po úspěšném absolvování této diety pacient přechází na režim z kuchyňského jídla (viz bod 1.).

 • 3

  Udržovací režim

  Po dokončení celého dietního programu a dosažení cílové hmotnosti jsou pacientovi vysvětleny zásady nutné pro její udržení. V případě nepříznivých vstupních laboratorních výsledků, provedeme znovu kontrolní laboratorní vyšetření. Redukční dietou je možné patologické laboratorní hodnoty zlepšit (např. glykemie, cholesterol, triglyceridy, kyselina močová, ALT, AST, GGT). Dále pacient dochází na pravidelné kontroly po 2-3 měsících kvůli stabilizaci hmotnosti.

Nechte se informovat o všech novinkách!

Souhlasím se zpracováním osobních údajů